Body-Zone.cz
kulturistika a fitness
Vyzkoušejte také
další weby
Strongbody.cz
vše pro sport a fitness
Profi-krmivo.cz
krmivo pro psy a kočky
Jantana.eu
soutěžní barvy
Eleiko.cz
profi činky a příslušenství

Glutamin (L-Glutamin)


Glutamin je nejvíce zastoupená aminokyselina v těle. Ve světě kulturistiky je glutamin známý jako jeden z nejdůležitějších přípravků na trhu. Glutamin je neesencialní aminokyselina. Neesencialní neznamená že není esenciální, znamená to, že ho lidské tělo přirozeně vytváří. 60% glutaminu v těle je obsaženo v kostech. Dále jej můžeme nalézt především v mozku, svalech, střevní výstelce, plicích, srdci, ledvinách a játrech, kde má mnohoúčelnou a nenahraditelnou funkci. Glutamin ma unikátní molekulovou strukturu se dvěma dusíkovými postraními řetězci. To dělá z glutaminu hlavního transportéra dusíku do svalových buněk. Zhruba 19% molekuly glutaminu je tvořeno dusíkem.
 
V několika uplynulých letech glutamin nabyl na důležitosti díky studiím, které odhalily jeho unikátní význam v proteinové syntéze (růst svalů), u anti-katabolických funkcích (zamezuje rozpadu svalové tkáně) a zvyšování efektů růstových hormonů. Vzhledem k těmto efektům hraje glutamin významnou roli zajišťováním regenerace svalových buněk.
Za normálních okolností je lidské tělo schopné produkovat dostatek potřebného glutaminu, ale v některých případech je žádáno více glutaminu než je lidské tělo schopno produkovat a nazývá se to glutaminové vyprázdnění. Může být způsobeno nemocemi, horečkami nebo operací. Další příčinou nedostatku glutaminu může být také intenzivní fyzické vypětí. Velký prospěch z užívání glutaminu mají tedy kulturisté a siloví atleti. Pokud kulturisté trénují, pak se dramaticky snižuje hladinu glutaminu v organizmu a proto je třeba jej dodávat v podobě suplementů
 
 

Co dělá glutamin?

Jak už bylo zmíněno, během nemoci nebo intenzivního fyzického vypětí se požadavky na glutamine ve vašem těle zvyšují. Buňky v imunitího systému berou glutamin jako primární zdroj energie. Jakmile máte nějakou nemoc nebo jste zranění, váš imunitní systém reaguje a proto je potřeba více glutaminu.
U lidí kteří tíhnou k nemocem, nebo se zdržují na místech kde je zvýšená pravděpodobnost nákazy, je potřeba dolpňovat glutamin pro pomoc imunitnímu systému.
 
Glutaminové přípravky také podporují uchování dusíku a předcházejí tak ztrátě svalových proteinů. Během prvních minut vašeho tréninku vaše svaly začínají uvolňovat glutamin. Pokud hladina vašeho glutaminu klesne příliš nízko, ve vašich svalech může nastat katabolická reakce..
V extrémních případech to může způsobit ztrátu svalové hmoty. Glutamine je také víceméně zodpovědný za transport dusíku tělem během intenzivní fyzické aktivity. Pozitivní hladina dusíku a glutaminu je nezbytné kritérium pro nabírání svalové hmoty.
 
 

Proč vaše tělo potřebuje glutamin

Lidské tělo využívá glutamin pro pohyb čpavku a dusíku tělem pomocí krevního řečiště, kde se snaží udržovat ustálenou hladinu.
Imunitní a zažívací systémy také vyžadují glutamin. Zažívací systém často bojuje kvůli nedostatku glutaminu k pokrytí vysokoproteinové diety kulturisty.
Pokud tělo není schopno dodat potřebný glutamin z krevního řečistě, musí se využít glutamin ze svalů. Tělo vyprázdní glutamin ze svalů a doplní ho do krevního řečistě. Za těchto podmínek je vyžadována glutaminová suplementace.
Doplňování glutaminu je speciálně potřebné ihned po intenzivním cvičení. Hladina se může snížit až o 50%, a po inzenzivním tréninku potřebuje svalová tkáň glutamin k tomu, aby dopravil proteiny do svalových buněk, kde probíhá přeměna na svalový růst.
Pokud je tělo nuceno dovytvářet svůj vlastní glutamin (v případě že neužíváte žádný doplněk stravy), může trvat několik hodin nebo dní, než se vrátí hladina glutaminu do normálu.
 
 

Kdy je nejlepší čas na glutaminové suplementy?

Glutaminové doplňky jsou vyžadovány pokud je v těle málo glutaminu. A nejnižší hladina glutaminu je právě po tréninku. Měli byste proto doplňovat glutamin co nejdříve (nejlépe ihned) po tréninku. Nejvíce kulturistů preferuje přidání glutaminu do svého potréninkového šejku. Glutamin je většinou bez příchuti.
 
Výhody glutaminu pro kulturisty:
1)      stimuluje přeměnu svalových proteinů
2)      snižuje čas potřebný pro regeneraci svalů
3)      zvyšuje tvorbu a vylučování růstových hormonů
4)      snižuje svalový rozpad během cvičení
5)      zvyšuje výdrž naplněním glykogenu pod podmínky glykogenového vyčerpání
6)      snižuje rizika nemoci / infekce posilováním vašeho imunitního systému
7)      předchází přetrénování
8)      glutamine je zlepšovač nálady
9)      možný pozitivní efekt na neurodegenerativní choroby
10)    pomáhá s dlouho a krátkodobou pamětí
11)    Udržuje strukturu střevní výstelky.
12)    Je transformován v kyselinu glutamovou, která je nejdůležitějším budivým neurotransmiterem v centrální nervové soustavě a v sítnici; její syntézou vzniká důležitý mozkový neurotransmiter GABA. Glutamin zvyšuje mentální schopnosti.
 
 

Má glutamin nějaké vedlejší účinky?

Vedlejší účinky nejsou známy
 
 

Může brát glutamin kdokoliv?

Přestože nejsou známy žádné vedlejší účinky glutaminu, protože glutamin je látka přirozeně se vyskytující v lidském těle. Jediná skupina která by měla dávat pozor na jeho užívání, jsou diabetici. Při diabetu je velká nestálost metabolismu glutaminu. Vyšší dávky glutaminu jsou rozkládány v jejich játrech a ledvinách na tvorbu  glukózy. V tomto případě by mělo být užívání glutaminu konzultováno s lékařem.
 
 

zaslal: Strongbody.cz | vystaveno: 20.03.2008





Výběr produktů z eshopu:

NAG - N-Acetyl L-Glutamine ..


N-Acetyl L-glutamin (nebo-li NAG) od XXtreme Nutrition lze považo...

L-Glutamin 100cps 1+1 ZDARMA ..


Glutamin je nejvíce zastoupená aminokyselina. 60% glutaminu v těl...

Creatine Ethyl Ester Malate 240 cps ..


Ultra Anabolic Pack CEEM 240 + Glutamine 4x 100cps: - Ekonomická...


Nadpis:

Email:

Napsat příspěvek:



Zadejte text z obrázku: